Choć o samobójstwach i próbach samobójczych, mówi się ostatnio dużo, wciąż krąży wiele błędnych przekonań, które sprawiają, że chcąc pomóc osobie w kryzysie, możemy zaszkodzić. Poznaj najczęstsze mity, aby uniknąć błędu.
MIT: Osoby które mówią innym o tym, że planują odebrać sobie życie, w rzeczywistości nie podejmują zachowań samobójczych.
FAKT: Spośród 10 osób podejmujących zachowania samobójcze średnio 8 jednoznacznie lub dwuznacznie komunikuje swoje zamiary.
MIT: Zachowania samobójcze podejmują wyłącznie osoby chore psychicznie.
FAKT: Badania pokazują, że zachowania samobójcze mogą towarzyszyć chorobom psychicznym, podejmowane są jednak i przez osoby nie cierpiące na tego typu schorzenia.
MIT: Kto raz miał tendencje samobójcze, będzie je miał zawsze.
FAKT: Tendencje samobójcze nie są stałą składową konstruktu psychologicznego danej osoby, a wypadkową kumulacji negatywnych czynników występujących w danym momencie jej życia. Co ważne, istnieją skuteczne strategie pomocy osobom, którym towarzyszą tendencje samobójcze w związku z uwarunkowaniami biologicznymi.
MIT: Samobójstwo jest dziedziczone / to skłonność rodzinna.
FAKT: Na podjęcie zachowania samobójczego może mieć (obok szeregu innych czynników) wpływ sytuacja rodzinna, w tym brak wsparcia po samobójstwie bliskiej osoby, nie jest jednak tak, że próba odebrania sobie życia wynikała będzie z uwarunkowań genetycznych.
MIT: Samobójstwa popełniają osoby bardzo wrażliwe, wykonujące określone zawody, szczególnie narażeni są artyści.
FAKT: Zachowań samobójczych nie można przypisać do konkretnego zawodu, typu wrażliwości czy zainteresowań.
MIT: Samobójstwo przychodzi bez ostrzeżenia.
FAKT: Nawet jeśli osoba w kryzysie psychicznym nie komunikuje swojego zamierzenia w sposób werbalny i bezpośredni, zazwyczaj samobójstwo zwiastują pewne typowe symptomy, jak np.: przygnębienie, smutek, brak troski o wygląd zewnętrzny, unikanie kontaktów towarzyskich, pilne regulowanie własnych spraw, rozdawanie cennych przedmiotów itp.
MIT: Samobójcy nie chcą umrzeć. Pragną jedynie manipulować swoim otoczeniem
FAKT:Człowiek w kryzysie może pragnąć zwrócić uwagę otoczenia na siebie oraz na swoje problemy. Nie jest to jednak manipulacja, a wołanie o pomoc. W ten sposób osoba w kryzysie suicydalnym wyraża wolę życia, tylko w warunkach lepszych niż dotychczas.
MIT: Przyczyną samobójstwa jest jeden konkretny czynnik.
FAKT: Samobójstwo nigdy nie jest wynikiem jednej przyczyny. Powody, dla których ktoś chce odebrać sobie życie nawarstwiają się i wzajemnie na siebie wpływają – choroba w rodzinie, samotność, problemy ekonomiczne. Każdy element ma znaczenie.
Źródło: www.zwjr.pl